Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR sa obrátilo na verejnosť so žiadosťou o podporu projektu BIVIO, ktorého cieľom je vytvoriť podmienky na prípravu ľudí s mentálnym postihnutím na povolanie. Do 31. júla bola možnosť podporiť jeho realizáciu zaslaním darcovskej SMS. Čo sa skrýva za záhadným názvom projektu a aké sú jeho ciele? Hovorili sme s manažérom projektu Marianom Horaničom zo ZPMP v SR.

„Dědečka a babičku hrdě nosím  na tričku“ bol slogan, ktorý  som uvidela v rannej relácii na českej televízii. Usmiala som sa a povedala som si, že svojich starých rodičov by som si na tričko kľudne dala.

Tento rok je pre mňa rokom,  keď som prestala byť vnučkou. Ostala som mamou, dcérou, sestrou, partnerkou, kamarátkou ale vnučkou už nikdy pre nikoho nebudem.

Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím na svojom 4. Predbežnom zasadnutí 7. – 11. septembra vydal zoznam otázok týkajúcich sa východiskovej správy Slovenskej republiky adresovaný vláde SR. Odpovede vlády SR budú jedným z podkladov konštruktívneho dialógu medzi Výborom OSN a vládou SR, ktorý sa uskutoční 4. a 5. apríla budúceho roku. Jeho výstupom bude návrh súboru opatrení na podporu implementácie Dohovoru na Slovensku. Plnenie týchto opatrení bude súčasťou ďalšieho hodnotenia implementácie Dohovoru, ktoré sa uskutoční v roku 2020. Prinášame preklad kompletného zoznamu otázok  (C/SVK/Q/1, predbežná needitovaná verzia z 11. 9. 2015, pôvodný jazyk dokumentu anglický, preklad NROZP):

Staršie osoby sa často stretávajú so zlým zaobchádzaním alebo s diskrimináciou založenou na veku. Pritom na Slovensku aj v Českej republike už niekoľko rokov platí  antidiskriminačný zákon, z ktorého vyplýva zákaz diskriminácie z dôvodu veku.

 

Radi by ste si vybavili  kreditnú kartu?  Ak  máte viacej ako 70 rokov,  nemusí to byť  také  ľahké. Môže  byť vek prekážkou pri prístupe k niektorým bankovým službám? Bohužiaľ áno. Presvedčili sa o tom manželia z Čiech, ktorí sa snažili podať si žiadosť  o vydanie kreditnej karty  v niekoľkých bankách.  Keď neuspeli,  obrátili sa na českého verejného ochrancu práv.

Určite áno. Ak máte chuť niekomu pomôcť bez nároku na odmenu,  venovať svoj čas dobrej veci,  vtedy nezáleží na veku.  Mám pocit, že u nás ešte stále stretávam málo seniorov dobrovoľníkov. Preto ma veľmi potešilo, keď som narazila na projekt zameraný na dobrovoľníctvo seniorov, ktorý realizuje Centrum dobrovoľníctva v spolupráci s Univerzitnou knižnicou UMB v Banskej Bystrici. 

Ak nie  ste z Banskej Bystrice alebo radšej pracujete v záhrade ako v knižnici, nevadí. Na Slovensku existuje  celá sieť dobrovoľníckych centier a všade  vám radi poradia a pomôžu vybrať to pravé dobrovoľnícke dobrodružstvo práve pre vás.

Strana 1 z 2