Európske fórum zdravotného postihnutia (EDF) pripravuje projekt Posilnenie hnutia osôb so zdravotným postihnutím (ZP) v strednej a východnej Európe (Strengthening the Disability Movement in Central and Eastern Europe), financovaný Nadáciou City Bank a realizovaný v období od 15. januára 2022 do 15. januára 2023. EDF ho bude realizovať so svojimi členskými organizáciami (národnými radami osôb so ZP) v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. V týchto dňoch hľadá koordinátora projektu.
V stredu 8. decembra 2021 sa uskutočnilo 25. zasadnutie Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím (VOZP) Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť (RVLP). Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny a predseda VOZP, poveril vedením prvej časti zasadnutia Branislava Mamojku, podpredsedu VOZP, a druhej časti Jána Gaburu, riaditeľa Odboru integrácie osôb so zdravotným postihnutím (ZP) MPSVaR SR.
Informačný systém sociálnych služieb (IS SoS) bol schválený zákonom č. 280/2019 Z. z. (novelou zákona o sociálnych službách), ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2022. Správcom IS SoS je MPSVaR SR.
Vedeli ste, že približne každé dvadsiate dieťa na Slovensku je zdravotne znevýhodnené? Dokážete si predstaviť, akým spôsobom to ovplyvní fungovanie rodiny? Máte informácie o tom, akú pomoc im poskytuje štát, spoločnosť či najbližšie komunity? Ako a kde sa deti so zdravotným znevýhodnením (ZZ) vzdelávajú a ako trávia svoj voľný čas? Čo ich teší a po čom túžia? Odpovede vám ponúkne Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením. Od 20. decembra do konca februára sa totiž rozbehla osvetová kampaň s mottom #VidimToPodstatne, ktorej cieľom je upozorniť verejnosť na prítomnosť rodín detí so ZZ a na potrebu odbúravať spoločenské bariéry. Viac nám prezradila Jana Lowinski, zakladateľka združenia a koordinátorka kampane.
Ak uvažujete o tom, že si osvojíte dieťatko, stanete sa pestúnom alebo profesionálnym rodičom, nedajte sa svojím zdravotným postihnutím odradiť. Ako pre Mosty inklúzie vysvetlila sociálna pracovníčka a PR manažérka Návratu Ľubica Vyhnánková, nemáte najmenší dôvod. Stačí splniť zákonom stanovené podmienky, absolvovať minimálne 26-hodinovú prípravu, vyplniť dotazník a počkať si na vhodné dieťa.
Čaká vás pohovor do novej práce a premýšľate, či na ňom hovoriť o epilepsii? Máte pochybnosti, či súčasnému zamestnávateľovi povedať o svojej diagnóze? Nie ste sami. Množstvo ľudí s epilepsiou počas svojho pracovného života čelí obdobnej dileme. Podľa nedávneho výskumu Spoločnosti E, približne 20 % ľudí s epilepsiou v Česku svoju diagnózu pred zamestnávateľom zatajuje. Čo je ale lepšie? Povedať, či nepovedať? Univerzálna odpoveď na túto otázku neexistuje, v tomto článku však nájdete niekoľko podnetov na zamyslenie, ktoré vám z pohľadu psychologičky môžu pri rozhodovaní pomôcť.
Komora mimovládnych neziskových organizácií pri Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie zverejnila 13. decembra 2021 verejnú výzvu, cieľom ktorej je podporiť očkovanie ako najúčinnejší nástroj v boji proti pandémii Covid-19. Autori výzvy si plne uvedomujú závažnosť súčasnej celospoločenskej situácie a chcú touto aktivitou podporiť zdravotníckych pracovníkov a odborníkov, motivovať jednotlivcov i širokú verejnosť k zodpovednému racionálnemu prístupu a prispieť tak ku skorému vyriešeniu nepriaznivej pandemickej situácie. Výzvu môžu podporiť fyzické osoby i právnické subjekty podpísaním on-line formulára na stránke mojapeticia.sk do 31. Januára 2022.
Rozhodlo o tom hlasovanie Klubu športových redaktorov (KŠR SSN) v rámci ankety Športovec roka 2021 a vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo dnes (pozn. red. 20. 12.) na tlačovej konferencii v Olympijskom a športovom múzeu v Bratislave.
Zdá sa vám, že vaše dieťa neprimerane reaguje na hlasnú hudbu či niektorú výraznú farbu? Pozorujete, že sa na ihrisku nedokáže pridať do kolektívu rovesníkov a doma celé hodiny odtrhnúť od jednej jedinej aktivity? Ponára sa do jednej oblasti tak hlboko, že ho z nej neviete vyloviť? Každá zmena plánu ho vykoľají a vyústi do nečakanej intenzívnej reakcie? Alebo sa na nový zážitok teší tak veľmi, že z toho doslova ochorie? Možno má Aspergerov syndróm.
V oblasti práce s ľuďmi so zdravotným postihnutím (ZP) sa pohybuje už od roku 2000. Prešiel viacerými typmi sociálnych služieb – od podporovaného zamestnávania cez osobnú asistenciu, sociálne terapeutické dielne, chránené bývanie až po vzdelávacie programy a sociálne podnikanie. Ale ani ako riaditeľ organizácie sa od priamej práce s ľuďmi so ZP nikdy neodklonil. Viac než 15 rokov sa intenzívne venuje problematike sexuality a vzťahov ľudí so ZP, je lektorom, supervízorom a poradcom, autorom odborných publikácií a špeciálnych pomôcok a spoluzakladateľom organizácie Nebuď na nule, z.s. – unie sexuálních důvěrníků České republiky a vedúcim Sebezkušenostního výcviku: Sexuální poradce pro specifické cílové skupiny lidí s postižením. Zoznámte sa, prosím, Petr Eisner.